02 Feb 2017

Månadens nordiska film i regionerna hösten 2017

008-The-Commune-Trine-Dyrhold-Ulrich-Thomsen-Photo-Ola-Kjeldbye_2

Serien Månadens nordiska film i regionerna fortsätter att visa filmer på 10 orter på olika håll i landet under våren 2017! Vårens orter är Esbo, Enare, Jakobstad, Jyväskylä, Tammerfors, Tavastehus, Torneå-Haparanda, Uleåborg, Vasa och Åbo.

Visningarna är gratis för skolgrupper som anmäler sig på förhand! Vid varje ort står det inskrivet till vilken e-postadress anmälan ska skickas. Kom ihåg att det finns ett begränsat antal platser till filmvisningarna, så det lönar sig att anmäla sig i god tid!

Serien arrangeras av Walhalla rf och Svenska nu i samarbete med de lokala arrangörerna samt Sveriges ambassad, Danmarks ambassad, Nordisk kulturkontakt, Folktinget, Kärlek & Anarki och Finlandssvenskt filmcentrum.

Läs mera om filmerna här: FILMBESKRIVNINGAR

TAVASTEHUS
Kumppanuustalo, auditoriet, kinotavast.net, www.walhalla.fi
Boka biljetter via nätet
HÄR.

måndag 4.9. kl. 18:00 LOUDER THAN BOMBS (Joachim Trier, NO/FR/DK/USA 2015) K/F12, 109 min, ILMAISNÄYTÖS
måndag 2.10. kl. 18.00 DEN ALVARSAMMA LEKEN (Pernilla August, SE 2016) K/F7, 105 min
måndag 13.11. kl. 18:00 JAHTI/Jagten (Thomas Vinterberg, DK 2013) K/F12, 111 min
måndag 11.12. kl. 18:00 LONG STORY SHORT/Lang Historie Kort (May el-Toukhy, DK 2015) K/F7, 90 min, textad till engelska
Biljetter: 4 € vid dörren från kl.17:45, seriebiljett (3 filmer): 10 € (Gratis för skolgrupper som anmäler sig på förhand.)

JOENSUU
Elokuvateatterikeskus Tapio, www.pkey.fi

tisdag 26.9. kl. 16:30 POJKARNA (Alexandra-Therese Keining, SE/FI 2015) K/F12, 106 min
tisdag 14.11. kl. 16:30 SUMÉ – THE SOUND OF A REVOLUTION (Inuk Silis Høegh, GR 2014) K/F 12, 74 min, textad till engelska
tisdag 12.12. kl 16:30 KOLLEKTIVET (Thomas Vinterberg, DK 2016) K/F12, 111 min
Biljetter: 5 €, www.savonkinot.fi (Gratis för skolgrupper som anmäler sig på förhand.)

TAMMERFORS
Arthouse Cinema Niagara, www.elokuvakeskus.fi
Anmälan skickas till: juha.elomaki@elokuvakeskus.fi

torsdag 21.9. kl. 16:30 LONG STORY SHORT/Lang Historie Kort (May el-Toukhy, DK 2015) K/F7, 90 min, textead till engelska
måndag 6.11. kl 17:00 DRÖM VIDARE (Rodja Sekersöz, SE 2017) K/F 12, 90 min, textad till engelska
torsdag 30.11. kl. 16:30 HEARTSTONE/Hjartasteinn (Guðmundur Arnar Guðmundsson, IS/DK 2016) K/F16, 129 min, textad till engelska
torsdag 14.12. kl. 16:30 EXFRUN (Katja Wik, SE 2017) K/F12, 89 min, textad till engelska
Biljetter: 6 € (Gratis för skolgrupper som anmäler sig på förhand.)

TORNEÅ-HAPARANDA
Aineen taidemuseo, www.walhalla.fi
Anmälan skickas till:

torsdag 28.9. klo 17:00 FLYKTEN TILL FRAMTIDEN (Ulf Malmros, Jaana Fomin, SE 2016) S/T, 104 min
torsdag 19.10. kl. 17:00 DEN ALVARSAMMA LEKEN (Pernilla August, SE 2016) K/F7, 115 min
torsdag 16.11. kl. 17:00 KEY HOUSE MIRROR/Nøgle hus spejl (Michael Noer, DK 2015) K/F7, 91 min, textad till engelska
torsdag 14.12. kl. 17:00 THE WAVE/Bølgen (Roar Uthaug, NO 2015) K/F12, 105 min
Fritt inträde!

ÅBO
Move 2-salen, Logomo, www.logomo.fi
Anmälan skickas till: info@vselokuvakeskus.net

tisdag 19.9. kl. 17:00 DEN ALVARSAMMA LEKEN (Pernilla August, SE 2016) K/F7, 115 min
tisdag 17.10. kl. 17:00 LONG STORY SHORT/Lang Historie Kort (May el-Toukhy, DK 2015) K/F7, 90 min, textad till engelska
tisdag 7.11. kl. 17:00 MEDA VI LEVER (Dani Koyaté, SE 2016), K/F7, 91 min
tisdag 5.12. kl. 17:00 HEARTSTONE/Hjartasteinn (Guðmundur Arnar Guðmundsson, IS/DK 2016) K/F16, 129 min, textad till engelska
Biljetter 5 € (Gratis för skolgrupper som anmäler sig på förhand.)

ULEÅBORG
Studio, www.oulunelokuvakeskus.fi
Anmälan skickas till: sauli.pesonen@oufilmcenter.fi

tisdag 5.9. kl. 17:00 LONG STORY SHORT/Lang Historie Kort (May el-Toukhy, DK 2015) K/F7, 90 min, textad till engelska
tisdag 3.10. kl. 16:45 HEARTSTONE/Hjartasteinn (Guðmundur Arnar Guðmundsson, IS/DK 2016) K/F16, 129 min, textad till engelska
tisdag 7.11. kl. 17:00 MEDAN VI LEVER (Dani Koyaté, SE 2016) K/F7, 91 min
tisdag 12.12. kl. 17:00 DEN ALVARSAMMA LEKEN (Pernilla August, SE 2016) K/F7, 115 min
Biljetter: 5 € (Gratis för skolgrupper som anmäler sig på förhand.)

KUOPIO
Kino Kuvakukko, www.isakry.fiwww.kuvakukko.kuopio.fi
Anmälan skickas till: saija.nissinen@kuopio.fi

torsdag 7.9. kl. 15:00 DEN ALVARSAMMA LEKEN (Pernilla August, SE 2016) K/F7, 115 min
onsdag 4.10. kl. 17:00 SVINALÄNGORNA (Perinlla August, SE 2010) K/F16, 99 min
torsdag 9.11. kl. 13:00 MEDAN VI LEVER (Dani Koyaté, SE 2016) K/F7, 91 min
torsdag 14.12. kl. 15:00 HEARTSTONE/Hjartasteinn (Guðmundur Arnar Guðmundsson, IS/DK 2016) K/F16, 129 min, textad till engelska
Biljetter: 5 € (Gratis för skolgrupper som anmäler sig på förhand.)

VASA
Kino Ritz, http://www.kulturskafferiet.com/kino-ritz/www.walhalla.fi
Anmälan skickas till: kino@ritz.fi

torsdag 21.9. kl. 18:00 DRÖM VIDARE (Rojda Sekersöz, SE 2017) K/F 12, 90 min, textad till engelska
torsdag 5.10. kl. 18:00 HEARTSTONE/Hjartasteinn (Guðmundur Arnar Guðmundsson, IS/DK 2016) K/F16, 129 min, textad till engelska
torsdag 16.11 kl. 18:00 MEDAN VI LEVER (Dani Koyaté, SE 2016) K/F7, 91 min, textad till finska/svenskt & engelskt tal
torsdag 14.12 kl. 18:00 EXFRUN (Katja Wik, SE 2017) K/F12, 89 min, textad till engelska
Biljetter: 5 € (Gratis för skolgrupper som anmäler sig på förhand.)

ESBO
Hanaholmens kulturcentrum, www.hanaholmen.fi
Boka biljetter via nätet HÄR.

måndag 4.9. kl. 18:00 EXFRUN (Katja Wik, SE 2017) K/F12, 89 min, textad till engelska
måndag 2.10. kl. 18:00 DRÖM VIDARE (Rojda Sekersöz, SE 2017) K/F 12, 90 min, textad till engelska
måndag 6.11. kl. 18:00 MEDAN VI LEVER (Dani Koyaté, SE 2016) K/F7, 91 min
måndag 4.12. kl. 18:00 SAMEBLOD (Amanda Kernell, SE 2017) K/F12, 110 min
Fritt inträde!